Jak niszczyć dokumenty zapisane na nośnikach cyfrowych?

Jak niszczyć dokumenty zapisane na nośnikach cyfrowych?
15grudzień

Jednymi z najcenniejszych zasobów informacji są dane zapisywane na nośnikach cyfrowych. Kiedy już nie są nam potrzebne i z obawy, by nie dostały się w niepowołane ręce, powinniśmy je zniszczyć. Prawo w Polsce reguluje kwestie związane z ochroną informacji, danych osobowych i zachowaniem tajemnic, których nieprzestrzeganie może wiązać się z karą grzywny.

Dlaczego niszczyć dokumenty zapisane na nośnikach cyfrowych?

Niszczenie dokumentów papierowych jest proste. W tym celu możemy wykorzystać niszczarki biurowe. Jeśli jest ich nadmiar, palimy lub utylizujemy. Dokumenty w wersji papierowej tworzone są każdego dnia w firmach, instytucjach i innych organizacjach, więc trzeba zadbać o to, żeby dane osobowe lub inne ważne informacje nie dostały się w niepowołane ręce. Są jednak dokumenty, które przechowujemy na nośnikach cyfrowych i te z kolei, muszą być prawidłowo i zgodnie z przepisami zniszczone. Firma ACTA NOVA zajmująca się całym procesem dostosowuje go do obowiązujących przepisów, norm, zapewniając bezpieczeństwo informacji. Niszczenie nośników danych jest bardzo ważne również ze względów prawnych, więc nieprzestrzeganie przepisów może wiązać się z karą grzywny, a nawet ograniczeniem wolności.

Jak niszczyć dokumenty zapisane na nośnikach cyfrowych?

Jest kilka metod niszczenia dokumentów na dyskach. Jedną z nich jest mechaniczna, która niweluje fizycznie nośnik, dzięki czemu nie można już z niego skorzystać. Jest on skutecznie niszczony, więc nie nadaje się już do użytku. Kolejnym sposobem jest logiczny, który uniemożliwia odczyt danych. Skuteczniejszą metodą jest jednak chemiczna, trwale usuwająca dane, dzięki deformacji nośnika, z użyciem odpowiedniej substancji. Dużą skutecznością okazuje się demagnetyzacja, za pomocą specjalnego urządzenia, niszczącego dane.  Odzyskanie plików staje się wówczas niemożliwe. Firmy zajmujące się niszczeniem nośników cyfrowych, stosują np. metodę termiczną, doprowadzając dysk do bardzo wysokiej temperatury, pod której wpływem, traci on wszystkie swoje właściwości.

Posted by Acta Nova  Posted on 15 gru 
  • Post Comments 0